Reaktywność wapna 120%

Wielka wojna na cyferki to wśród handlarzy i producentów jedna z najpopularniejszych metod mydlenia oczu klientom. Ich telewizor ma kontrast 1000:1, a w naszym kontrast to aż 10000000:1!  Takie podejście bierze się najczęściej z przekonania że klienci to stado baranów biegnące tam gdzie mocniej świecą światełka i gdzie widać większe cyferki.

Niezdrowe podniecenie cyferkami nie ominęło też branży nawozowej. Każdy słyszał o reaktywności nawozów wapniowych. Oj ludzie, jakie cuda niektórzy tutaj wyrabiają! Kto by się przejmował rzetelnym informowaniem o właściwościach nawozu, liczy się tylko chwilowy efekt obliczony na to że oczarowany cyferkami rolnik pod wpływem impulsu i emocji kupi nawóz podsuwany mu jako nadzwyczajnie reaktywny turbo nawóz 100%.

Nasz ma reaktywność 98%, a nasz 100% i to w krótkim czasie itd. przykłady można mnożyć, każdy się z tym spotkał. Magiczne hasełko i duża cyferka to dla wielu handlarzy przepis na sukces.

Tymczasem w ten sposób podana reaktywność nic nie oznacza, ponieważ każdy nawóz wapniowy rozpuszcza się w glebie niemal w całości uwalniając przy tym tlenki wapnia lub tlenki magnezu. Wszystko zależy od czasu. Jeden nawóz rozpuści się szybciej, inny wolniej, ale każdy z nich się rozpuści. A zatem każdy nawóz wapniowy jest reaktywny niemal w 100%. Dlatego jeżeli chcemy mówić o rzeczywistej reaktywności należałoby mówić o tym jaka część nawozu wprowadzonego do gleby rozpuści się w niej w określonym czasie, np. w czasie miesiąca.

Ale nawet wówczas będzie to wartość czysto teoretyczna, ponieważ szybkość rozpuszczania się nawozu w glebie będzie zależała od warunków panujących na polu, od pogody, temperatury i wielu innych zmiennych których nie sposób wcześniej przewidzieć.

Dlatego trzymajmy się trzech prostych zasad i na pewno nie damy zrobić się w konia:

1. Im nawóz jest mocniej rozdrobniony tym szybciej się rozpuści

2. Nawozy tlenkowe rozpuszczają się dużo szybciej niż węglanowe

3. W wilgotnej glebie i przy ciepłej pogodzie nawóz rozpuszcza się szybciej

A reaktywność 120% zostawmy tam gdzie jej miejsce – między bajkami.