Panie, naszym wapnem Pan nie przewapnujesz, syp Pan ile wlezie

W zasadzie to prawda i tutaj moglibyśmy zakończyć ten wpis 🙂 Ale jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Zobaczmy o co chodzi…

Jak pisaliśmy w poradniku dotyczącym wapna rolniczego (można go poczytać TUTAJ) zarówno wapń jak i magnez naturalnie znajdują się w glebie tworząc jej kompleks sorpcyjny. Wapnia bywa w glebie nawet i do 1000 ton w hektarze gruntu, a w przypadku gleb na skale wapiennej te wielkości dochodzą nawet do 1500 ton, co daje około 30% łącznej masy gleby na takim polu…

Nieźle.

Oczywiście pamiętajmy że aktywny udział w odkwaszaniu gleby bierze tylko niewielki ułamek tego wapna naturalnie występującego w glebie. Dlatego wymagane jest często dostarczanie tego pierwiastka w postaci wapna rolniczego. Ale wróćmy do tematu.

W tym momencie powinniśmy już mieć w głowie obraz tego czy można przewapnować pole sypiąc załóżmy 2 tony wapna na polu w którego głębiach zalega kilkaset razy więcej tego pierwiastka. No nie można. Nadmiar wapna jeżeli nie wszystko zostanie wykorzystane zostanie wypłukany z gleby, albo przemieści się w głębsze warstwy gruntu nie powodując żadnych szkód w uprawach.

O! a więc stosowanie nawozów wapniowych jest całkowicie bezpieczne!

Jest jedno „ale”.

Do tej pory cały czas mówiliśmy o wapnie węglanowym, którego rzeczywiście nie można przedawkować. Co innego wapno tlenkowe. Duża ilość tlenku wapnia nie występuje w gruncie w postaci naturalnej, ponieważ jest on stopniowo uwalniany z węglanów i na bieżąco wchodzi w reakcje chemiczne. Jeżeli więc dosypiemy nagle tlenku wapnia w nadmiarze, szczególnie jeżeli zrobimy to na niewłaściwym rodzaju gleby na której nie powinno w ogóle używać wapna tlenkowego to może okazać się że wyjałowimy glebę do tego stopnia że nic tam nie urośnie.

Wapna tlenkowego nie można sypać ile wlezie, zresztą węglanowego też nie, bo po co marnować pieniądze? Z tym że zbyt duża dawka węglanu wapnia nie zaszkodzi uprawianym roślinom w przeciwieństwie to tlenku wapnia, który w nadmiarze może być bardzo szkodliwy.