50% CaO vs 90% CaCO3

Czy 50 może być większe niż 90? Z pozoru pytanie wydaje się bez sensu, ale spróbujemy wyjaśnić dlaczego warto się nad nim zastanowić.

Zestawianie zawartości węglanu wapnia z ilością tlenku wapnia to dosyć popularna zagrywka. Zobaczmy o co chodzi. Rolnik dostaje ofertę w której czyta że nawóz posiada 50% tlenku wapnia. Nieźle, myśli sobie rolnik, kupuję. Ale jeszcze tego samego dnia odwiedza go inny handlarz, który mówi tak:

– Oni mają 50%? Panie, w naszym nawozie jest 90% belebelu wapnia

– Czego? – dopytuje rolnik

– No wapnia, przecież mówię – odpowiada handlarz.

I rozmowa toczy się dalej.

W ten sposób sprzedawca sprytnie stara się odwrócić uwagę rolnika od tego że w rzeczywistości oferuje mu 90% węglanu wapnia, który jest czymś zupełnie innym niż tlenek wapnia wymieniony w pierwszej ofercie. Dla sprzedawcy ważne jest w tej chwili że ma wyższą cyferkę niż u konkurencji i że padło słowo „wapń”. Jeżeli jego ofiara jest nieuważna lub niezbyt dobrze zna się na rzeczy to wówczas 90% węglanu wapnia rzeczywiście wygląda korzystniej niż 50% tlenku wapnia.

Oto siła niedomówienia.

Tymczasem pamiętajmy że w nawozach wapniowych to tlenek wapnia jest składnikiem aktywnym który robi całą robotę. Węglan wapnia jest jedynie nośnikiem za pomocą którego wprowadzamy CaO do gruntu, ponieważ wszystkie korzystne procesy na których nam zależy mają miejsce dopiero w chwili, gdy węglan wapnia rozpuszcza się w glebie i uwalnia do niej tlenek wapnia. W związku z tym może okazać się że nawóz o zawartości 90% CaCO3 mający 42% tlenku wapnia, będzie mniej skuteczny w przeliczeniu na tonę niż nawóz który ma 50% tego składnika.

Dlatego wybierając nawozy wapniowe lub wapniowo-magnezowe porównujmy zawartość tlenku wapnia i tlenku magnezu w tych nawozach. Nawet jeżeli kupujemy nawóz w postaci węglanu wapnia to składnikiem aktywnym nadal pozostaje tlenek wapnia.

Jak widać 50 czasami bywa większe niż 90, bo ważne jest żeby porównywać ze sobą te same rzeczy, wtedy unikniemy zamieszania. Przecież lepiej mieć kieszeni 50 zł niż 90 groszy, chociaż gołe cyferki zdają się mówić coś innego.